Ako ďalej s nájomcami reštituovaných bytov?

Autor: Jaroslav Ježek | 9.11.2009 o 13:42 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1478x

Ak niekto býva v Starom Meste (samozrejme aj inde, budem však písať o Starom Meste, keďže tu žijem) a štát vrátil dom či byt v reštitúcii pôvodnému majiteľovi, no tak má proste smolu. Štát síce povedal A, bohužiaľ však nepovedal B. Byty a domy síce vrátil pôvodným majiteľom, čo je chvályhodné, ale zabudol na nájomcov ktorí v takýchto bytoch bývajú. Pritom týmto nájomcom byty proste za minulého režimu pridelili. A neboli to v tom čase nejaké extra lukratívne byty. Lukratívnymi sa stali až po tom, čo sa centrum Bratislavy pomaly začínalo stávať moderným centrom mesta. A čudujem sa že práve táto najsamsociálnejšia vláda sa tým nezaoberá tak, ako by mala.

S hovorcom nájomcov reštituovaných bytov, pánom Strakom som hovoril niekoľkokrát. Keďže sa o túto tému celkom zaujímam, prečítal som si aj niekoľko stanovísk a správ v tlači. A priznám sa že z toho nie som dvakrát múdry. Na jednej strane sa písalo že týmto ľuďom boli ponúknuté náhradné byty. Nebolo však špecifikované koľko. Určite nie všetkým. Na druhej strane som sa dozvedel, že to zase až taká pravda nie je a že to bolo len v teoretickej rovine. Nájomníci týchto bytov sú už pomaly na každom zastupiteľstve v Starom Meste a žiadajú pomoc. Chápem. Rovnako chápem aj postoj majiteľov domov a bytov, ktorí nedostávajú trhové nájomné, pričom sa ale o tieto byty starať musia. Bohužiaľ niektorí už pristúpili k nie celkom kóšer praktikám, ako je vypínanie elektriny.

Obávam sa však, že sa pohybujeme v začarovanom kruhu. Miestna časť Staré Mesto proste nemá dostatok financií na riešenie bytovej otázky nájomcov reštituovaných bytov. To je proste fakt. Na druhej strane si ale myslím že by bola možnosť nesnažiť sa predávať pozemky za každú cenu, ale radšej ich využiť na výstavbu bytov práve pre občanov, ktorí sú takto postihnutí. Tu však treba účasť štátu, ktorý proste túto situáciu spôsobil. Pre väčšinu ľudí to téma nie je. Stretávam sa s reakciami, že veď to boli nomenklatúrne kádre, ktorí takéto byty dostávali. Nemusí to byť pravda, spomeňte si akým spôsobom sa štátne byty prideľovali. Aj keď v niektorých prípadoch tomu tak môže byť. Ale kto určí ako to bolo? Na jednej strane je nespravodlivosť že emigrantovi zobrali dom či byt, ale na druhej strane občan byt proste od štátu dostal a teraz má byť vysťahovaný? Predstavte si že ste babička, ktorá byt dostala ako štátny, s nájomným ako za štátny byt, no a teraz od nej chcú trhové nájomné zodpovedajúce tomu že sa z lokality stala lokalita lukratívna. Dôchodok jej na to nestačí, príbuzných nemá, do domova dôchodcov ju nezoberú. Na nový byt nasporené nemá ani zďaleka a hypotéku jej vzhľadom na vek nedajú. Má ísť na ulicu? Aj takéto prípady tam sú, bohužiaľ.

Vyvstávajú tu však ďalšie otázky. Odškodniť všetkých? Alebo len najviac postihnutých? Ak má niekto ďalší byt, treba mu tiež prideliť? V každom prípade by sa táto situácia riešiť mala. Bohužiaľ väčšinou sa na nej vytĺka politický kapitál a riešenie je v nedohľadne. Naposledy prišla s geniálnym riešením nemenovaná poslankyňa NRSR, ktorá v plamennom prejave na zastupiteľstve okrem iného prehlásila, že by sme mali preskúmať nebytové priestory, či by sa z nich nedali spraviť byty. Bohužiaľ si predtým nezistila, aké nebytové priestory má Staré Mesto k dispozícii. Neverím, že by niekto býval napríklad v CO kryte, alebo v pivnici 10m2. Takže tudy cesta nevede. Štát by mal riešiť občanov, ktorých akýmkoľvek spôsobom poškodil, pretože sú to proste občania s rovnakými právami a povinnosťami ako ostatní, ktorí si byty kúpiť od štátu alebo SBD mohli. V každom prípade by ma celkom zaujímalo, čo si o tomto probléme myslia aj občania, ak by sa totiž riešil, riešil by sa aj z peňazí nás všetkých. Najjednoduchšie je pred tým zatvoriť oči a povedať si že veď je to ich problém, prípadne že je to len malá skupinka obyvateľov Starého Mesta. Ale obávam sa, že toto nedokážem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Keď Fico varuje pred komunistickými maniermi

Fico sa snaží, aby jeho sympatizanti udalostiam rozumeli čo najmenej.

Juhoafrický kmeň môže uniknúť imunite

Protilátky nezneutralizovali vírus dostatočne.


Už ste čítali?